Semt Aşkı sınırları aşıyor

 

 

Floransa gezimizi kapsayan videonun bir bölümü

Pek çok insanın küçük yaşlardan süregelen hayalleri vardır, ressam olup tablolara can vermek, doktor olup hayat kurtarmak, veya mühendis olup mega yapılar inşa etmek gibi… Peki gezgin olmayı istemek nasıl bir hal? Gezgin olunur mu? Meslek midir bu? Yoksa bir hobi mi? Pek çok yorum yapılabilir bunun üzerine, ama en elle tutulanı en kısa olanıdır aslında, gezgin olabilmek bir tutkudur ve tutkuyu doyasıya yaşayabilmektir.

Yıllardır süregelen bir soru vardır: Çok gezen mi bilir çok okuyan mı diye, esasında ikisi de iyi bilir fakat gezenin avantajı, koklamak, dokunmak, hissetmektir ki bu etmenlerde temel duyuların beşte üçü ediyor, hiç de azımsanamayacak bir şekilde fazla. işte kurulduğu günden bu güne kendini gezmeye adayan Semt Aşkı vizyonunu büyüttü ve İstanbul sınırlarını aşmak bir yana, ülke sınırlarını bile aştı. Semt Aşkı’nın son durağı Adriyatik Denizi’nin gözbebeği, Akdeniz denince hemen akıllara gelen İtalya’nın Floransa kentiydi. Semt Aşkı bu kez İstanbul Semtleri yerine Floransa’nın semtlerini kokladı, onlara dokundu ve onları hissetti.

Öncelikle İstanbul her kendinden uzaklaşıldığında buram buram özletiyor kendini bu aşikar lakin insanoğlu kuş misali işte taktı mı kafaya gecmeyi tozmayı yapamıyor başka türlü. Uçak havalanır havalanmaz yine bu his belirdi bizde de kısa bir süreliğine olsa da İstanbul’suzluk bizleri bekliyordu. Aşağı yukarı iki saatlik bir uçuşun ardından uçağımız Roma Hava Alanı’na indi. Floransa gezimiz Roma’dan tren aktarmalı olacaktı. Romaya indiğimizde bizleri beklemediğimiz kadar modern bir havaalanı karşıladı. Antik çağda bu kadar sükse yapmış, o dönemin eserlerinden hala turizm bazında ekmek yiyen böyle bir şehrin hava alanının bu kadar modern olması gerçekten ilginçti. Öte yandan bir diğer şaşırdığımız konu ise İtalyan polislerinin sakal ve bıyık konusunda çok esnek olmasıydı. Ayrıca kamu hizmeti veren bir memurun daha keskin hareketleri olması gerekmiyor muydu sanki biraz? En azından biz ülkemizde öyle görmüştük. çok geçmeden vize kontrolümüz yapıldı ve Roma havalimanında valiz beklemeye başladık. Valiz ise bizi bekletmeye yemin etmiş gibiydi. Yaklaşık bir saat süren heyecanlı bekleyişin ardından vaiz çıkış tünelinde görüldü. vakit kaybetmeden hava alanından çıktık.

İtalya’da taksi fiyatları esasında çok fazla değil. yani Havaalanı ile konaklayacağımız şehir içindeki yer en fazla 20 euro yazıyor. Lakin Türk Lirası’nın euro karşısındaki çaresizliği düşünüldüğünde her euronun önemi var diyor insan. Bizler de hava alanından merkezi yerlere giden servis minibüslerine binmeyi tercih ettik ve bunun için 10 euro ödedik. Yaklaşık yarım saat sonra şehir içindeydik. Akşam bineceğimiz Roma Floransa trenine 4 saatimiz vardı. Yeni Roma’da dört saat… Biz de vakit kaybetmeden Kolezyumu ziyaret ettik. Ardından Panteon denen şehir meydanı… Roma’ya gelmişken pizza ve dondurma yemeden olmaz elbet. Mozerellası bol bir Formatte pizza söyledik ve ardından karamel ve kavunlu bir dondurma yedik. fiyatı söylemesek daha iyi olur çünkü isanları turizmden soğutmak bize yakışmaz. her neyse saatimiz ondokuz kırk olmuştu ve artık Floransa treninin kalkmasına son yarım saatimiz vardı. Hemen tren garına ilerledik ve hızlı trenimize bindik. Hızlı tren sandığımızdan da hızlıydı ve yaklaşık üçyüz kilometre hıza ulaşabiliyordu. bu da demek oluyor ki roma Floransa arasındaki yaklaşık ikiyüzseksen kilometrelik mesafe iki saatte geçilecekti. Öyle de oldu, hızlı olmasına karşın son derece de konforlu olan hızlı İtalyan trenleri bizi rahatça ve çabucak Floransaya getirdi, teşekkürler Trenİtalia. (Reklamları izlediniz.)

Floransa garından iner inmez şehrin dokusu bizi kendine çekiverdi. Sokakları, dörtyüz yılı aşkın yaşlarına rağmen yeni boyanmış binaları ile bizi cezbetti. Öte yandan bir parantez de Floransa halkına açmak gerekir ki; yüzlerce kilometre ötele gitmemize rağmen bizi kendi evimizde gibi hissettirdiler. Akdenizli olmanın getirdiği yakınlık olsa gerek. Kötü yanları yok mu var elbette: Mesela, Avrupa’nın çoğu yerinde yaya geçidinde bir yaya durduğu zaman araçlar acı bir frenle dururlar ve yol verirler. Bu kural İtalya’da biraz daha esnek gibi sanki. Yani, dört araçtan biri yol veriyor. Öte yandan kırmızı ışıkta iyi beklemesiyle bilinen Avrupa halkının aksine İtalyanlar bu konuda da yere ve zamana göre işliyorlar denebilir. İstisnalar kaideyi bozar mı bozmaz mı orası bilinmez elbet. Sokaklarda hiç temizlik personeli olmamasına rağmen tertemiz, damak tadı et ve baharat üzerine kurulu, et demişken kırmızı, beyaz, domuz he türlü et yani.

En büyük parantez de modaya açılmalı Floransa’da. çeşit çeşit kadın erkek giyim markaları irili ufaklı mağazalarla müşterilerin beğenisine sunulmakta. Fiyatlar ise değişken olmasına rağmen Türk Lirası penceresinden bakarsak çözemeyeceğimiz bir denklem oluyor. Ah euro ah! Bir parça düşseydin de Floransa’ya gitmişken vatanımıza bir takım elbiseyle dönseydik…

Turizm bakımından Floransa dersek çok enteresan ve detaylı mimarilere sahip katedral ve kiliselerle dolu bir kent çıkar karşımıza. Hal böyle olunca dünyanın her coğrafyasından turistler tıpkı Roma gibi Floransa’ya da akın etmekte. Öyle ki müthiş mimarilerin önünde Uzakdoğulu turistler hangi açıdan fotoğraf çekeceğini şaşırmakta.

işte vizyonunu genişletmek adına insanlık için küçük lakin kendisi için büyük bir adım atan Semt Aşkı’nın Floransa günlüğü bu şekilde, kim bilir belki Avrupa’nın hatta Dünya’nın her hangi bir köşesinde bir kez daha Semt Aşkı bizleri selamlar ne dersiniz? (Gaziosmanpaşa, Küçükköy’e gitti)

 

IMG_4248.JPG

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close